Kup Bilet online

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga stolica Danii, najstarszego królestwa na świecie, jest miastem fascynującym i świetnie nadaje się na spędzenie zarówno wakacji, jak i na krótki pobyt, bez względu na porę roku, gust i wiek odwiedzających. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kopenhaga w zadziwiający sposób łączy w sobie kameralność i cechy metropolii. Zamieszkuje ją ok.700 tys. osób, przy czym cały zespół miejski, tzw. Wielka Kopenhaga liczy około 1,2 mln mieszkańców. Jednocześnie jest czysta, przestrzenna, zachowała atmosferę spokojnego miejsca, w którym jest wiele urokliwych zakątków.

Ratusz

Ratusz

Wzniesiony w latach 1892-1905 wg projektu Martina Nyropa, w stylu naśladującym włoski renesans. Wewnątrz w Wielkiej Sali ustawiono popiersia sławnych i zasłużonych Duńczyków. Największą atrakcją Ratusza jest skonstruowany przez Jensa Olsena — Zegar Świata, znajdujący się w najwyższej w Danii wieży mierzącej 106 m. Na skraju Placu Ratuszowego stoi pomnik H.Ch. Andersena.

Tivoli

Położony w centrum Kopenhagi park rozrywki został założony w 1843r. Oferuje swym gościom wesołe miasteczko (min. najwyższą na świecie karuzelę "The Star Flyer", największy i najszybszy w Danii rollercoaster "Demon"), przepiękne ogrody, sale koncertowe, restauracje, bary i wieczorne iluminacje. Jest jedną z największych atrakcji w Danii. Otwarty od połowy kwietnia do połowy września, w październiku na Halloween oraz w listopadzie/grudniu, kiedy organizowany jest w nim niezwykle urokliwy Jarmark Świąteczny.

Tivoli
Strøget

Strøget

Strøget - handlowa ulica Kopenhagi z licznymi sklepami, kawiarniami, restauracjami, łączy plac Kongens Nytorv z Placem Ratuszowym (1,8km).

Pałac Christiansborg

Powstał na ruinach pierwszej kopenhaskiej twierdzy wzniesionej w 1167r. przez biskupa Absalona. Za panowania Erika Pomorskiego został siedzibą królewskiego dworu. Do pożaru w 1794r. był siedzibą duńskiej monarchii. Po pożarze rodzina królewska przeniosła się do pałacu Amalienborg, gdzie mieszka i urzęduje do dziś. Obecny Christiansborg wzniesiono dopiero w latach 1907-1928 wg. projektu Thorvalda Jorgensena. Pałac jest dzisiaj siedzibą duńskiego rządu i parlamentu. Znajdują się w nim także reprezentacyjne komnaty królewskie, Sąd Najwyższy oraz Ministerstwo Finansów. Przed pałacem pomnik króla Fryderyka VII, który w 1848r. zrezygnował z władzy absolutnej, a w 1849r. podpisał Konstytucję wprowadzającą w Danii ustrój monarchii parlamentarnej.

Pałac Christiansborg
Biblioteka Królewska

Biblioteka Królewska

Budynek mieści się w ogrodach królewskich pałacu Christiansborg. Zdeponowano w nim m.in. rękopisy H.Ch. Andersena, Sorena Kirkegaarda oraz Karen Blixen. W 1999r. dobudowano do zabytkowego gmachu nową część biblioteki zwaną Czarnym Diamentem, z racji czarnego granitu i przyciemnionego szkła użytego przy budowie. Dziś jest to jedna z największych bibliotek w Europie, ze zbiorami liczącymi 21 mln. wolumenów.

Børsen

Budynek kopenhaskiej giełdy. Wybudowany w latach 1619-1625 na zlecenie króla Christiana IV. Charakterystyczna wieża skręcona z czterech smoczych ogonów zakończona 3 koronami. Do 1974r. mieściła się w nim duńska giełda, aktualnie siedziba Duńskiej Izby Handlowej.

Børsen
Vor Frue Kirke

Vor Frue Kirke

Kopenhaska katedra zbudowana w 1829r. znajduje się tuż obok Uniwersytetu. Bryła kościoła wzorowana jest na bazylikach wczesnochrześcijańskich. Wewnątrz kościoła znajduje się płaskorzeźba św. Jana Chrzciciela, rzeźby Chrystusa i 12 apostołów, klęczący anioł. Twórcą tych rzeźb jest największy duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen.

Okrągła Wieża

Uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne, powstało z inicjatywy króla Christiana IV w 1642r. Przy 36 m wysokości ma aż 16 m średnicy. Spiralna pochylnia prowadzi na punkt widokowy skąd można oglądać panoramę Kopenhagi.

Okrągła Wieża
Kongens Nytorv

Kongens Nytorv

Największy plac w Kopenhadze, otoczony najlepszymi restauracjami i kawiarniami. Powstał w średniowieczu na ówczesnych obrzeżach miasta. W centralnym punkcie stoi pomnik króla Christiana V. Przy placu wznoszą się: pałac Charlottenburg (aktualnie Akademia Sztuk Pięknych), Teatr Królewski oraz otwarty w 1855r. hotel D'Angleterre.

Nyhavn

Malownicza ulica z XVII/XVIII-wiecznymi kamienicami (w trzech z nich - nr 18, 20 i 67 mieszkał H.Ch.Andersen) i przycumowanymi starymi żaglowcami. Mieszczą się tu liczne kafejki, restauracje, bary i salony tatuażu.

Nyhavn
Duński Teatr Królewski

Duński Teatr Królewski

Otwarty w listopadzie 2007 r., po trzech latach budowy. Położony tuż nad wodą, na końcu starego portu Nyhavn, a z jego foyer i promenady rozciągają się widoki na port, szachulcowe magazyny, budynek Opery i widoczną w oddali cieśninę Øresund. Teatr ma swój własny styl, dzięki brązowym płytkom, którymi pokryte są zewnętrzne ściany budynku Płytki, zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie dla Teatru, zostały wypalone z angielskiej gliny. Budynek ma powierzchnię 20 000 m. kw. i trzy sceny: scenę główną z widownią na 650 miejsc, scenę portową z widownią na 200 miejsc oraz scenę studio z widownią na 100 miejsc.

Opera Królewska

Dzieło duńskiego architekta Henninga Larsena, wielka atrakcja kopenhaskiego nabrzeża z „unoszącym się w powietrzu dachem”. Otwarta 15 stycznia 2005r. Opera jest darem dla narodu duńskiego od Fundacji A.P. Møller and Chastine Mc-Kinney Møller. Budynek ma 14 kondygnacji, z czego pięć znajduje się pod wodą. Ściany budynku opery pokryte są wapieniem Jura Gelb z południowych Niemiec, natomiast w foyer wykorzystano sycylijski marmur Perlatino. Ścianę sali koncertowej wychodzącą na foyer pokryto drewnem klonowym, a sufit w sali głównej ozdobiono 150 000 listkami z 24-karatowego złota, co odpowiada 1,5 kg tego kruszcu.

Opera Królewska
Pałac Królewski Amalienborg

Pałac Królewski Amalienborg

Siedziba Królowej Małgorzaty II oraz rodziny królewskiej. Zespół pałacowy wzniesiony na planie ośmioboku w stylu rokoko w latach 1749-1760. Przed pałacem trzyma wartę malowniczo umundurowana Gwardia Królewska, uroczysta zmiana warty o godz.12.00. Po środku placu usytuowany jest pomnik króla Fryderyka V, inicjatora budowy pałacu.

Kościół Marmurowy

Frederikskirke - imponujący XIX-wieczny kościół protestancki zbudowany w stylu neoromańskim i neobarokowym. Budowę kościoła wzorowanego na kościele św. Piotra w Rzymie rozpoczęto w 1749r., jednakże z uwagi na zbyt wysokie koszty została ona przerwana. Dopiero 150 lat później ukończono najbardziej okazały element kościoła - jedną z największych kopuł w Europie, używając tańszego budulca - marmuru z Bornholmu, zamiast marmuru norweskiego.

Kościół Marmurowy
Rosenborg

Rosenborg

Zamek wzniesiony w latach 1606-1617 z inicjatywy króla Christiana IV. Od 1833r. jedno z najważniejszych muzeów w Kopenhadze. Wokół zamku przepiękny park Rosenborg, ulubione miejsce spotkań mieszkańców Kopenhagi.

Ogrody Botaniczne

Założone w latach 1871-1872 na 10 ha w samym śródmieściu Kopenhagi, znajduje się tam kolekcja wszystkich roślin Danii, Islandii, Wysp Owczych i Grenlandii.

Ogrody Botaniczne
Fontanna Bogini Gefion

Fontanna Bogini Gefion

Ufundowana w 1908r. przez Fundację Carlsberg z okazji 50 rocznicy browaru. Ilustruje mit o powstaniu Zelandii. Bogini Gefion udała się do szwedzkiego króla Gylfi z prośbą, by odstąpił jej kawałek ziemi, na którym mogłaby utworzyć własne państwo. Król obiecał bogini tyle ziemi, ile zdoła zaorać w ciągu jednej nocy. Sprytna Gefion użyła czarów, by zamienić swoich czterech synów w woły. Dzięki temu udało jej się zaorać spory kawałek królestwa. Wyrwała go z lądu, tworząc jezioro Vänern i cisnęła nim w morze. Tak powstała Zelandia.

Kastellet

Cytadela zbudowana w XVII w na planie pentagramu z inicjatywy króla Christiana IV miała bronić Kopenhagę przed wrogiem od strony morza. Za wysokimi wałami znajdują się zabytkowe koszary, kościół garnizonowy, dom komendanta z 1725r. i XVII-wieczny wiatrak. Aktualnie budynki cytadeli zajmowane są przez Ministerstwo Obrony, wywiad, prokuraturę wojskową oraz królewską bibliotekę wojskową.

Kastellet
Christiania

Christiania

40-hektarowy teren dawnych koszar, po opuszczeniu przez wojsko zajęty został przez grupę hipisów, którzy 24 września 1971r. proklamowali „wolne miasto”. Na terenie Christianii żyje ponad tysiąc osób, które nie płacą podatków i nie są nigdzie zameldowane. Christianię można zwiedzać (na terenie Christianii obowiązuje zakaz robienia zdjęć).

Kontakt - Klienci Indywidualni i Grupowi

Infolinia pasażerska, informacje na temat ruchu promów
+48 22 230 2222
Wycieczki do Skandynawii
+48 22 230 2223

Infolinia pasażerska
pn-pt: 8:00-18:00
sob: 8:00-16:00
Informacja na temat ruchu promów
codziennie: 8:00-20:00
Wycieczki do Skandynawii
pn-pt: 8:00-16:00

W sprawach pilnych dot. dzisiejszego odejścia promu, po godzinach pracy infolinii, prosimy o kontakt mailowy: pax.swinoujscie@polferries.pl

Bilety pasażerskie
rezerwacje@polferries.pl
Oferta turystyczna i grupowa
wycieczki@polferries.pl