Kup Bilet online

Sztokholm

Sztokholm

Sztokholm - stolica Szwecji, każdego może zauroczyć. To miasto niebywałej urody, pełne zieleni, wspaniałej zabudowy i czystych wód. Dzięki położeniu na 14 wyspach połączonych 52 mostami Sztokholm nazywany jest "Wenecją Północy". Stolicę zamieszkuje około 1,9 miliona mieszkańców.

Dworzec Centralny

Dworzec Centralny

Zbudowany w 1871r., posiada 19 peronów i obsługuje dziennie ok.220 tys. pasażerów. Położony w centrum miasta w dzielnicy Norrmalm skąd autobusem numer 47 (przystanek w pobliżu kościoła Klara kyrka) można dostać się na wyspę Djurgården.

Nordiska Museet

Kolekcja przedmiotów związanych z historią i kulturą szwedzką od 1520r.

Nordiska Museet
Vasamuseet

Vasamuseet

Najczęściej odwiedzane muzeum w Sztokholmie. Muzeum zbudowano dla galeonu Vasa, który zatonął 10 sierpnia 1628r. po przepłynięciu niecałej mili morskiej, na wysokości wysepki Beckholmen. Przeleżał w mule 333 lata. Po podniesieniu z dna misternie go zrekonstruowano. W muzeum można również zobaczyć eksponaty związane z codziennym życiem w XVII w.

Junibacken

Bajkowy świat w centrum Sztokholmu. Mini pociąg zabiera gości na spotkanie z różnymi postaciami z książek Astrid Lindgren. Dzieci mogą również bawić się w domku Pipi.

Junibacken
Gröna Lund Tivoli

Gröna Lund Tivoli

Wesołe miasteczko z "Power Tower" - 80 m wieżą, z której spada się z ogromnym przyspieszeniem, kolejką górską, "nawiedzonym domem" i mnóstwem innych atrakcji.

Skansen

Szwecja w pigułce, zgromadzono tu około 150 budowli z terenu całej Szwecji, jak również występującą w Szwecji florę i faunę.

Skansen
Kaknästornet

Kaknästornet

Wieża telewizyjna mająca 155 m wysokości, z 30 piętra można podziwiać panoramę Sztokholmu. Dojazd autobusem nr 69 z ulicy Strandvägen.

Kunliga Slottet

Budowę ukończono w 1754r. barokowy Pałac Królewski z ponad 600 pokojami. Obecnie pałac nie jest królewską rezydencją. Część pomieszczeń pełni funkcje reprezentacyjne dla Rodziny Królewskiej, pozostałe udostępnione są turystom, m.in. 
- Apartamenty Królewskie - ze wspaniałą kolekcją mebli, portretów i gobelinów.
- Muzeum Antyków Gustawa III - z królewską kolekcją rzymskich rzeźb, srebrnym tronem.
- Skarbiec (Skattkammaren) - zbiór symboli władzy królewskiej.
- Zbrojownia (Livrustkammaren) - najstarsze szwedzkie muzeum, powstało w 1633r. Zgromadzono w nim przedmioty artystyczne i codziennego użytku należące do Rodziny Królewskiej. Najstarszym eksponatem jest hełm Gustawa Wazy z 1548r.

Kunliga Slottet
Kościół (Storkyrkan)

Kościół (Storkyrkan)

Pełni rolę Katedry, od wieków odbywają się w nim ceremonie koronacji, zaślubin, chrzty kolejnych szwedzkich monarchów. Wnętrze w stylu barokowym, bezcenne dzieła sztuki, min. drewniana rzeźba św.Jerzego walczącego ze smokiem (1489r.), obraz Sąd Ostateczny (1696r.), srebrny ołtarz (1652r.), królewskie ławy (1684r.), ambona (1705r.).

Wielki Rynek (Stortorget)

Ulokowany wokół kamienice z XVII i XVIIIw., giełda Börsen (1778r.), ulubione miejsce spotkań mieszkańców oraz turystów. Stortorget jest miejscem historycznym - to w tym miejscu odbyła się w 1520r. "krwawa łaźnia sztokholmska" podczas której 90 osób - szlachciców, mieszczan i 2 biskupów zostało ściętych z rozkazu króla duńskiego.

Wielki Rynek (Stortorget)
Mårten Trotzigs Gränd

Mårten Trotzigs Gränd

Najwęższa uliczka w mieście, ma zaledwie 90cm szerokości (pomiędzy ulicami Västerlanggatan a Prästgatan). Västerlanggatan - główna ulica wyspy z licznymi sklepikami, restauracjami, kawiarniami.

Riddarhuset

Dom Rycerstwa i Szlachty - wzniesiony w XVIIw., był miejscem spotkań przedstawicieli rodów szlacheckich zjeżdżających na obrady parlamentu do XIXw. Na ścianach zgromadzono 2320 herbów oraz inne pamiątki związane z tymi stanami.

Riddarhuset
Pałac Wrangla (Wrangelska Palatset)

Pałac Wrangla (Wrangelska Palatset)

Zbudowany w XVIIw., był największym pałacem w rękach prywatnych. Należał do marszałka Wrangla (zdobywcy Warszawy podczas "potopu"). Aktualnie budynek zajmuje Sąd Apelacyjny.

Birger Jarls Torg

Na środku placu pomnik założyciela Sztokholmu jarla Birgera (1252r.). Od strony jeziora Mälaren wspaniała panorama na Ratusz Sztokholmski oraz stary browar.

Birger Jarls Torg
Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu (Stockholms medeltidsmuseum)

Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu (Stockholms medeltidsmuseum)

Urządzone w całości pod ziemią, w otoczeniu oryginalnych fragmentów zachowanych murów i resztek budowli — rekonstrukcje historycznych domów, rękodzieła, portu, statków, narzędzi tortur.

Ratusz

Stadshuset, zbudowany w 1923 r. stał się od początku symbolem miasta. Ma 250 pomieszczeń min. Salę Niebieską, Salę Złotą z bizantyjską mozaiką, Salę Obrad ze wspaniałymi meblami. Najsłynniejsza jest Sala Niebieska, gdzie co roku 10 grudnia odbywa się bankiet z okazji przyznania Nagród Nobla. W podziemiach Ratusza znajduje się Stadhuskällaren - słynna i droga restauracja serwująca potrawy z noblowskiego menu (ok.1300 sek).

Ratusz

Kontakt - Klienci Indywidualni i Grupowi

Infolinia pasażerska, informacje na temat ruchu promów
+48 22 230 2222
Infolinia turystyczna i grupowa
+48 22 230 2223

Infolinia pasażerska
pn-pt: 8:00-18:00
sob: 8:00-16:00
Informacja na temat ruchu promów
codziennie: 8:00-20:00
Infolinia turystyczna i grupowa
pn-pt: 9:00-17:00

W sprawach pilnych dot. dzisiejszego odejścia promu, po godzinach pracy infolinii, prosimy o kontakt mailowy: pax.swinoujscie@polferries.pl

Bilety pasażerskie
rezerwacje@polferries.pl
Oferta turystyczna i grupowa
wycieczki@polferries.pl